Terapia Sanakin jest innowacyjną metodą leczenia przewlekłych stanów zapalnych stawów, ścięgien oraz nawracających dolegliwości bólowych kręgosłupa. Ta metoda leczenia polega na podaniu surowicy otrzymanej z krwi obwodowej pacjenta zawierającej białka przeciwzapalne (IL-1RA) bezpośrednio w miejsce występowania zapalenia.
Mechanizm działania i przebieg terapii
Terapia Sanakin wykorzystuje naturalne procesy naszego organizmu, który sam kontroluje stany zapalne za pomocą specjalnych protein – substancji semiochemicznych. Gromadzą się one w odpowiednich punktach sygnałowych w stawie, wywołując lub łagodząc stan zapalny. Gdy zachwiana zostaje równowaga między substancjami semiochemicznymi przeciwzapalnymi i wywołującymi zapalenie mówimy o artozie.
Wykorzystane białka IL-1RA pozwalają zablokować receptory cytokiny prozapalnej, która odpowiedzialna jest za wywoływanie procesu zapalnego, skutkującego reakcją bólową oraz degradacją chrząstek. Terapia Sanakin, przywracając homeostazę tkankową, pozwala zatem zneutralizować cytokinę, hamując proces zapalny wraz z objawami i dolegliwościami bólowymi. Dodatkowo hamuje niszczenie chrząstki stawowej. Przeprowadzenie pełnej kuracji z użyciem Sanakin wymaga od 3 do 5 iniekcji, w zależności od umiejscowienia stanu zapalnego oraz intensywności odczuwanego przez pacjenta bólu. Ilość zabiegów oraz czas trwania leczenia ustala lekarz.
Surowica powstaje około 3 godzin, po czym jest gotowa do wstrzyknięcia w miejscu stanu zapalnego. Zabieg trwa kilkanaście minut i nie wymaga hospitalizacji.
Wskazania i przeciwskazania
Terapia Sanakin w ortopedii jest stosowana w leczeniu wielu dolegliwości. Możemy wymienić: artrozę wszystkich stawów od stopnia I do III (według Kellgrena) oraz zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, w tym między innymi gonartrozę, koksartrozę oraz artrozę stawu barkowego, stawu skokowego i stawów rąk oraz palców. Metoda leczenia sprawdza się także w leczeniu uszkodzonych krążków międzykręgowych (wypuklina oraz wypadnięcie krążka międzykręgowego z podrażnieniem korzenia nerwu) i entezopatii, czyli w achillodynii oraz w łokciu tenisisty i golfisty. Pomaga leczyć także naderwanie włókien mięśniowych lub pęczków, chorobę Morbus Bechterew oraz artretyzm.
Terapia Sanakin powinno zostać przełożona lub skonsultowana z lekarzem w przypadku wystąpienia gorączki, choroby zakaźnej lub biegunki. Przeciwskazaniem może być także podanie szczepienia ochronnego w ciągu 4 tygodni poprzedzających zabieg.
Zalecenia dla pacjentów
Przez 2-3 dni przed pobraniem krwi, pacjent powinien zrezygnować ze spożycia alkoholu w okresie oraz unikać tytoniu, kawy, czarnej herbaty i żywności zawierającej tłuszcze w przeddzień i dzień pobrania krwi. Osocze nie powinno być pobierane na czczo. Należy także uzupełnić płyny i spożywać 2-3 litry płynów dziennie w ciągu 2-3 dni poprzedzających zabieg.
Po wykonanej terapii pacjent powinien zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej przez okres kilku tygodni. Zasadne jest także unikanie przebywania w gorących i wilgotnych warunkach takich jak sauna czy basen przez 3 dni po przeprowadzeniu terapii.