nogi - ścięgna achillesa

Przykurcz ścięgien Achillesa – jak go rozpoznać i czym może grozić?

Przykurcz ścięgien Achillesa to schorzenie, które dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie, dlatego warto poznać o nim więcej szczegółów,  aby w razie potrzeby jak najszybciej zareagować i zapobiec rozwojowi choroby lub zmniejszyć jej objawy. 

Przykurcz ścięgien Achillesa - kto jest w grupie ryzyka?

Według statystyk przykurcz ścięgien Achillesa dotyka około 2-6% populacji ogólnej, a u osób w podeszłym wieku może to być nawet 10%. To właśnie osoby starsze są bardziej narażone na tę chorobę ze względu na naturalny proces starzenia się organizmu, który prowadzi do zmniejszenia elastyczności i siły mięśni. Ścięgna wówczas stają się bardziej podatne na urazy.

Ten rodzaj schorzenia obserwowany jest także u osób, które uczestniczą w intensywnych aktywnościach fizycznych bądź uprawiają sporty – szczególnie takie, w których występują nagłe i gwałtowne ruchy, jak np. piłka nożna, koszykówka, skoki, sprint, tenis czy bieganie. Wymienione dyscypliny sportowe wymagają dużego wysiłku fizycznego, co zwiększa ryzyko przeciążenia ścięgien.

Innym czynnikiem, potencjalnie wywołującym ryzyko, jest otyłość. Nadwaga wywiera dodatkowe obciążenie na ścięgna i stawy, co może prowadzić do ich przeciążenia lub uszkodzenia. Choroby takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy czy cukrzyca również zwiększają ryzyko zapalenia ścięgna. Ponadto palenie papierosów i zażywanie niektórych leków, takich jak kortykosteroid, mogą również skutkować zapoczątkowaniem tej przypadłości.

Istnieją też inne, bardziej nietypowe czynniki, sprzyjające rozwoju choroby, takie jak nieprawidłowe buty sportowe lub brak odpowiedniej rozgrzewki przed treningiem. Warto również wspomnieć, że przykurcz ścięgien Achillesa może pojawić się u osób, które mają płaskostopie lub stopę koślawą.

Zachęcamy również do przeczytania naszego artykułu: Profilaktyka stawów u sportowców

Jak zidentyfikować pierwsze objawy?

Przykurcz ścięgien Achillesa zwykle zaczyna się od bólu w okolicy pięty, szczególnie po dłuższym wysiłku fizycznym lub zbyt intensywnym treningu, zwłaszcza jeśli nie był on odpowiednio urozmaicony. Wraz z upływem czasu ból staje się bardziej intensywny i towarzyszy przy niemal każdym kroku, co może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo choremu doskwiera uczucie sztywności oraz napięcia w okolicy ścięgna Achillesa, co utrudnia poruszanie się oraz wykonywanie najprostszych czynności.

Czym grozi przykurcz ścięgien Achillesa?

Jeśli przykurcz ścięgien Achillesa pozostanie bez leczenia, może prowadzić do poważnych powikłań. Nierozpoznane na czas i nieleczone schorzenie może skutkować zerwaniem ścięgna, co jest niezwykle bolesne i wymaga długotrwałej rehabilitacji. 

Leczenie przykurczu ścięgien Achillesa zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku łagodnych przypadków stosuje się metody konserwatywne, takie jak okłady z lodu, ćwiczenia rozciągające, a także specjalne wkładki ortopedyczne lub buty zwiększające amortyzację. Celem tych działań jest zmniejszenie stanu zapalnego i bólu oraz przywrócenie pełnej ruchomości ścięgna.

W przypadku zaawansowanych przypadków konieczne może być zastosowanie bardziej zaawansowanych metod leczenia, takich jak zabiegi fizjoterapeutyczne, a nawet operacje chirurgiczne. 

Jeżeli masz przypuszczenia przykurczu ścięgna Achillesa, zachęcamy do odwiedzenia naszej placówki medycznej Ultragen. Stawiamy na nowoczesne i bezpieczne metody leczenia, a nasi profesjonalni specjaliści indywidualnie podchodzą do każdego pacjenta. Umów się na konsultację i zadbaj o swoje zdrowie razem z nami!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »