badania piersi dla kobiet

Wszystko o badaniu piersi

Rak piersi to jedna z najczęstszych chorób nowotworowych występujących u kobiet na całym świecie. W Polsce nadal co roku diagnozuje się ponad 20 tysięcy przypadków nowotworów piersi i ta liczba niestety wciąż rośnie. Co, zatem każda przedstawicielka płci pięknej powinna wiedzieć o badaniach piersi?

Dlaczego badanie piersi jest tak ważne?

W dzisiejszych czasach wiele organizacji oraz fundacji prowadzi kampanie mające na celu zwiększenie świadomości na temat raka piersi. Ich działania obejmują zarówno spotkania edukacyjne, jak i różnego rodzaju akcje społeczne, takie jak zbiórki pieniędzy na badania czy organizowanie biegów charytatywnych. Celem tych działań jest przede wszystkim uświadomienie kobiet o potrzebie regularnych badań oraz pokazanie, że walka z rakiem piersi jest możliwa, jeśli choroba zostanie wykryta na wczesnym etapie.

W tym samym czasie statystyki ujawniają przerażające dane: co ósma kobieta zostaje zdiagnozowana z tym poważnym powikłaniem. I niestety, mimo istnienia licznych kampanii promujących regularne badania, wiele kobiet nadal unika ich wykonywania. Wynika to często z braku świadomości na temat zagrożeń takiej choroby bądź z niepewności co do samego procesu badania. 

Istnieje jednak na to rozwiązanie: jest nim zwiększenie świadomości społecznej oraz pokazywanie kobietom medycznych faktów – badanie takie wcale nie jest bolesne ani nieprzyjemne. W tym kontekście warto zaznaczyć, iż regularne badania piersi to kluczowy element profilaktyki i wczesnej diagnostyki nowotworu. Samodzielne badanie piersi oraz coroczne kontrole u lekarza to nieinwazyjne i bezbolesne metody, które pozwalają na wykrycie problemów w piersiach już na wczesnym etapie. To zdecydowanie zwiększa szansę na pełne wyleczenie choroby i uniknięcie poważnych powikłań.

Zachęcamy również do przeczytanianaszego artykułu: Jak rozpoznać zmiany w piersi?

Kiedy, jak i jak często się badać?

Zaleca się, aby kobiety same wykonywały badania swoich piersi raz w miesiącu, najlepiej w tym samym dniu cyklu menstruacyjnego. W tym czasie piersi są najmniej wrażliwe i opuchnięte, co ułatwia wykrycie ewentualnych zmian. 

Samobadanie piersi to prosta, ale bardzo ważna metoda, która może uratować życie. Aby ją wykonać, należy stanąć przed lustrem, zwracając przy tym uwagę na kształt piersi oraz na ewentualnie widoczne zmiany, takie jak zaczerwienienia, obrzęki czy nierówności. 

Następnie należy podnieść ręce i uważnie przyjrzeć się swoim piersiom: nie powinny występować żadne zmiany w ich kształcie, takie jak wklęsłości czy zmniejszenie rozmiaru. 

W następnym kroku powinno się rozpocząć delikatne masowanie jednej piersi w celu zweryfikowania czy pojawiły się jakiekolwiek guzki, twardości i inne zmiany w teksturze skóry. Proces ten należy powtórzyć dla drugiej piersi. 

Jeśli podczas samobadania piersi zostanie wykryta jakakolwiek niepokojąca zmiana, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem

W przypadku kobiet w wieku powyżej 40 lat zaleca się również regularne wykonywanie badań mammograficznych co najmniej raz na dwa lata. Panie, które nie przekroczyły 40 lat i  u których nie stwierdzono wcześniej raka piersi w rodzinie, zwykle nie muszą wykonywać badań mammograficznych. Jednak w przypadku, gdy rak piersi w rodzinie kobiety się pojawił, zaleca się rozpoczęcie badań mammograficznych w wieku około 35 lat.

Regularne kontrolowanie swoich piersi jest bardzo ważne, dlatego w celu uzyskania pełnego obrazu własnego stanu zdrowia, warto regularnie odwiedzać wykwalifikowanego specjalistę. Nie czekaj, aż pojawią się niepokojące objawy – skontaktuj się z nami już dziś!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »