Zespół cieśni nadgarstka

Obecnie to jedna z najczęściej występujących chorób, należących do neuropatii. Za nieprzyjemne dolegliwości odpowiada ucisk mechaniczny skierowany na nerw pośrodkowy, który wpływa na zachodzące wewnątrz zmiany. Doskwierające nam oznaki odczuwamy w miejscu nadgarstka, bezpośrednio w jego kanale.

W czym tkwi przyczyna?

Niejednokrotnie ciężko jest znaleźć konkretną przyczynę. Jednak przeważnie symptomy możemy połączyć z chorobami lub stanami, które sprzyjają powstaniu zespołu cieśni nadgarstka. Tyczy się to szczególnie chorób reumatycznych takich jak twardzina układowa czy reumatoidalne zapalenie stawów. Możemy znaleźć także powiązanie z niedoczynnością tarczycy lub gruźlicą.

Patologiczne struktury, znajdujące się w kanale nadgarstka to również jeden z powodów tworzenia się dolegliwości. Zupełnie inną kwestię stanowią z kolei nasze nawyki, które mają ogromny wpływ na nieprzyjemny stan. Takie same, powtarzające się ruchy palców czy nadgarstka podczas pracy na komputerze, robótek ręcznych, jazdy na rowerze lub gry na jakimkolwiek instrumencie przyczyniają się do urazu lub obrzęku.

Objawy – jak rozpoznać chorobę?

Pacjenci wskazują zazwyczaj na dojmujące mrowienie oraz drętwienie w okolicy kciuka, palca wskazującego oraz połowy palca serdecznego. Bardzo często stanowi to duży dyskomfort. Mięśnie są osłabione, niekiedy może dojść także do ich zaniku. Osoby, dotknięte chorobą nie mogą wykonywać dokładnych i precyzyjnych ruchów ręką. Towarzyszy temu poczucie bezwładności.

Wszelkie przedmioty nagminnie wypadają nam z dłoni, których nie jesteśmy w stanie zacisnąć. Obowiązki domowe zaczynają sprawiać wyzwanie, a silniejsze objawy występują wieczorową porą. Najlepiej podczas snu opuszczać rękę w dół, dzięki czemu uczucie to nie będzie tak dokuczliwe.

zespół cieśni nadgarstka

Metody leczenia i ich skuteczność

Oczywiście powinniśmy udać się do lekarza w celu diagnozy. Czasami dolegliwości są chwilowe ze względu na przeciążenie. Warto upewnić się czy leczenie jest nam w ogóle potrzebne. Jeśli jednak specjalista uzna, że dodatkowe badania są wskazane to zapewne do ich szeregu należeć może przewodzenie nerwowe, elektromiografia, USG, bądź obrazowa technika rezonansu magnetycznego.

Proces powrotu do zdrowia zależny jest od stopnia zaawansowania i trwania choroby. Jednak zazwyczaj pacjentowi przepisywane są glikokortykosteroidy. To hormony w postaci leku, które podawane są w wersji doustnej lub pod postacią zastrzyków. Wtedy też następuje ścisła obserwacja. Decyzja o operacji jest rzeczą ostateczną, związaną z brakiem jakiejkolwiek poprawy stanu zdrowia. Zespół można wyleczyć, o ile nie wiąże się z konkretną chorobą przewlekłą.

Jak dbać o siebie po rekonwalescencji?

Przede wszystkim należy zadbać o zmianę nawyków, które obciążały w znacznym stopniu nadgarstek. Czasami trzeba także zastanowić się nad porzuceniem wykonywanej profesji, zastępując ją inną. Jeśli jesteśmy po leczeniu operacyjnym, to zazwyczaj niezbędna jest także pomoc fizjoterapeuty. Warto również wykonywać różnorodne zestawy ćwiczeń, które za zadanie mają wzmocnić nasze mięśnie.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »