Jak przygotować się do gastroskopii

Towarzyszący dyskomfort

Badanie gastroskopijne należy do badań endoskopowych. Jest to typ badań, które wprowadzają przyrządy przez otwór w naszym ciele, aby zobaczyć schorzenia niewidoczne gołym okiem. W przypadku gastroskopii oznacza wprowadzenie do przewodu pokarmowego przewodu w postaci rurki, na której końcu znajduje się kamerka.

Takie badanie pozwala na zbadanie całego przewodu pokarmowego – od jamy ustnej aż do dwunastnicy, a w konkretnych przypadkach lekarz może wpuścić przez rurkę narzędzia chirurgiczne w celu wycięcia źródła choroby. Faktem jest, że jest to badanie nieprzyjemne i aby zminimalizować stres i ewentualne powikłania, należy się do niego dobrze przygotować.

Przygotowania

Aby procedura przebiegła sprawnie, należy pamiętać że lekarz musi mieć jak najlepsza widoczność po wprowadzeniu przewodu. Z tego powodu najlepiej przestać jeść na 8 godzin przed wykonaniem zabiegu, a ostatni posiłek powinien być lekkostrawny. Następnym krokiem będzie zaprzestanie spożywania napoi na 4 godziny przed gastroskopią.

W tym czasie trzeba również zrobić przerwę w paleniu oraz żuciu gumy. Tuż przed samym zabiegiem należy pozbyć się wszystkich metalowych przedmiotów z jamy ustnej, takich jak kolczyki czy protezy. Ułatwi to wprowadzenie rurki i unikniemy przypadkowego połknięcia. Po zakończeniu badania trzeba przez 2 kolejne godziny nic nie jeść ani nie pić.

Wynika to z zastosowania sprayu z lidokainą, która zmniejsza odruchy wymiotne podczas badania. Znieczula błonę śluzową, powodując jej wiotkość co w przypadku posiłku może grozić zadławieniem. Możliwe jest także wykonanie zabiegu w znieczuleniu ogólnym. W takim wypadku przed zabiegiem wymagana jest konsultacja anestezjologiczna.

Badanie jest bezbolesne, ale można odczuwać dyskomfort podczas ruchów kamerki w naszym ciele i skręty przewodu w przełyku, Zazwyczaj skutkuje to chwilową chrypką, bólem gardła lub bólem brzucha po zabiegu.

gastroskopia jak sie przygotowac (2)

O czym poinformować lekarza?

Z pewnością przed zabiegiem trzeba poinformować lekarza o przyjmowanych lekach. Ma to istotne znaczenie, ponieważ na 4 godziny przed zabiegiem nie możemy nic popijać. W przypadku konkretnych leków (np. kardiologicznych, pulmonologicznych) konieczna będzie decyzja lekarza kiedy je przyjąć. Inną kwestią jest zmniejszona krzepliwość krwi.

Jeśli nasze leki ją powodują, to może wpłynąć to na przebieg badania, zwłaszcza gdy celem jest wycięcie polipa czy zatamowanie krwawienia. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest także świeży zawał serca, ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa czy perforacja wrzodu o czym także należy poinformować lekarza wykonującego zabieg.

Po zabiegu trzeba się natychmiast zgłosić, jeśli wymiotujemy krwią, gorączka bądź stolec ma czarne zabarwienie. Może to świadczyć o uszkodzeniu układu pokarmowego i wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Choć brzmi to dość upiornie, należy pamiętać że powikłania zdarzają się rzadko i najlepszym wyjściem jest zadaniowe podejście do badania. Jeśli wszyscy podejmiemy odpowiednie przygotowanie, badanie nie będzie aż tak uciążliwe i szybko się skończy.

Zapraszamy do naszej placówki na USG gastrologiczne – więcej informacji tutaj.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także