O tym, że ruch jest ważny słyszymy od najmłodszych lat. Najpierw do aktywności fizycznej zachęcają nas rodzice, nauczyciele, potem partner, przyjaciel, a nawet lekarz. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, dlaczego ruch jest dla nas tak ważny. W tym artykule chcemy przedstawić Państwu najważniejsze zalety ruchu, które oddziałują pozytywnie na nasze zdrowie.
Ruch to zdrowie
To hasło słyszał chyba każdy z nas, nie ma co się dziwić, jest ono jak najbardziej prawdziwe. Ruch wpływa pozytywnie nie tylko na naszą sylwetkę i sprawność fizyczną ale również na psychikę. Poprzez wykonywanie nawet podstawowych ruchów, mózg zostaje dotleniony, a dzięki temu procesy myśleniowe są o wiele bardziej rozbudowane.
Ponadto, przy wysiłku organizm wytwarza serotoniny, które wpływają na to, że czujemy się znacznie lepiej. Wielu trenerów podkreśla, że dobrze jest ćwiczyć z rana, ponieważ mamy wtedy najwięcej energii. Co więcej, taki wysiłek wpłynie na to, że będziemy o wiele bardziej wydajni w pracy lub szkole oraz nasz nastrój będzie dużo lepszy i utrzyma się przez cały dzień.
Ważne jest, aby treningi odbywały się regularnie. Pojedynczy wysiłek wpłynie na chwilową poprawę naszego zdrowia, a długotrwałe efekty będa możliwe dzięki regularnym ćwiczeniom. Warto dodać, wiele osób potwierdza, że początki ćwiczeń są zawsze trudne, jednak z czasem organizm sam domaga się wysiłku, bez niego człowiek wydaje się zły i szuka jakiejkolwiek aktywności.
Lepszy humor
Każda osoba, która uprawia sport może przyznać, że po wykonanym treningu na twarzy gości uśmiech. Jest to spowodowane nie tylko radością i dumą z samego siebie i tego, że daliśmy radę dokończyć trening ale również uwolnieniem się endorfiny, czyli hormonu szczęścia. Nawet krótka aktywność fizyczna powoduje ich uwolnienie, a co za tym idzie, sprawia, że nasz dzień będzie lepszy, a zmartwienia odejdą w dal.
Rozluźnienie
W życiu każdego człowieka obecne są sytuacje stresujące mające mniejsze lub większe podłoże. Stres może być przyczyną wielu poważnych chorób w przyszłości, aby temu zapobiec zaleca się wykonywanie treningów przynajmniej dwa razy w tygodniu, a w szczególności w okresie, w którym towarzyszy nam najwięcej zmartwień. Trening nie tylko pozwala zapomnieć o troskach ale również daje upust negatywnym emocjom.
Wiara w siebie
Trening pozwoli Ci również na obudzenie w sobie ducha walki. Dzięki ciągłemu podwyższaniu poprzeczki, dodawaniu nowych ćwiczeń i zmianie intensywności treningów poprawisz swoją kondycję i będziesz mógł zrobić więcej. Takie myślenie dobrze sprawdzi się w życiu codziennym. Od teraz będziesz wiedział, że chcieć to móc, a wszystko jest możliwe dzięki systematycznej pracy.
Pomoc w chorobie
Lekarze specjaliści twierdzą, że ruch i ćwiczenia fizyczne są niezawodną metodą w walce z depresją. Choroba ta sprawia, że pacjenci walczą w swojej głowie z gonitwą myśli i nie mają ochoty nawet wstać z łóżka. Wprowadzenie treningów nie tylko pozwala im oderwać się od bitwy myśli ale również poprawi humor i wzmocni sprawność.
Dodatkowo, silniejsze ciało pozwoli Ci uwierzyć w nie, co jest niezwykle przydatne w przypadku stanów lękowych. Często treningi odbywają się poza domem, co jest również niezmiernie ważne w walce z chorobą, ponieważ daje motywację, aby wyjść z domu i osiągnąć swój cel. Pozwala to również poznać nowe osoby i nawiązać głębsze relacje, które mogą jeszcze bardziej przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego.