Kolagen to materiał, który ma wpływ nie tylko na piękny wygląd skóry. Dowiedz się czym jest i jakie ma właściwości.
Kolagen – czym jest i za co odpowiada?
Nazwa kolagen wywodzi się z języka greckiego i w dosłownym znaczeniu oznacza “klej”. Wiąże się to z tym, że kolagen jest częścią tkanki łącznej, białkiem budującym ją. Jego najważniejszą rolą jest utrzymanie prawidłowego funkcjonowania tkanki łącznej. Dzięki niemu, skóra jest odpowiednio nawilżona, gładka i napięta, kości i rany szybko się regenerują i goją, stawy funkcjonują bez bólu oraz utrzymane jest odpowiednie krążenie krwi i praca serca. Oprócz tego, kolagen pozytywnie wpływa na układ trawienny (pomaga w regeneracji uszkodzonych komórek ścian jelitowych) i pobudza metabolizm pomagając w zachowaniu odpowiedniej masy ciała (usprawnia proces przemiany glukozy w energię).
Skutki niedoboru kolagenu
Kolagen wytwarzany jest przez organizm człowieka. Jednak po przekroczeniu około 25 roku życia, jego szybkość spalania wyprzedza szybkość produkcji. Jego niedobór najbardziej jest widoczny na skórze (szczególnie twarzy i szyi). Zaczynają się wówczas pojawiać oznaki starzenia – skóra traci jędrność, napięcie, pojawiają się zmarszczki, bruzdy. Zaostrzone może stać się występowanie cellulitu. Coraz mniejsze ilości kolagenu w organizmie nie pozostają też bez znaczenia dla włosów i paznokci – mogą one stać się słabsze, pozbawione blasku. Oprócz tego, innymi negatywnymi skutkami niedoboru są pobolewające stawy i kości (wraz z większą podatnością na urazy), a także problemy z krążeniem, a co za tym idzie – z pracą serca.
Sposoby dostarczenia organizmowi kolagenu
Na szczęście są sposoby na niedobory kolagenu w organizmie człowieka. Jest kilka możliwości jego dostarczenia. Przede wszystkim kolagen występuje w tkankach łącznych zwierząt – można go więc uzupełnić spożywając produkty mięsne (szczególnie w kurzych łapkach, podrobach). Kolagen jest też w produktach zawierających żelatynę spożywczą (na przykład galaretki, kisiel). Oprócz tego, na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków zawierających kolagen. Świetnie nadają się one nie tylko do twarzy, ale także do całego ciała. Pomagają w nawilżeniu, regeneracji, odbudowują zniszczone komórki skóry, napinając ją. Oprócz tego, kosmetyki zawierające kolagen są szczególnie zalecane osobom ze skórą trądzikową – łagodzą blizny, normalizują wydzielanie się łoju. Poleca się je również osobom posiadającym skórę wrażliwą, atopową, bądź naczyniową. Kosmetyki zawierające kolagen pomagają w zwalczaniu cellulitu, regeneracji blizn po rozstępach bądź pomagają w regeneracji skóry po zabiegach medycyny estetycznej.
Jest wiele rodzajów kosmetyków, które zawierają kolagen – kremy do twarzy, balsamy, toniki, szampony, odżywki do włosów czy paznokci. Trzeba mieć jednak na uwadzę, że stosowanie kolagenu zewnętrznie nie pozwoli mu zadziałać od wewnątrz. Dlatego warto również zadbać o dostarczaniu go organom wewnętrznym. Nowością na rynku jest również kolagen do picia lub w postaci tabletek. Taka forma dostarczania go organizmowi zyskuje coraz większą popularność.